ایمنی شناسی

کارشناسی ارشد ایمنی شناسی (ایمونولوژی) MASTER OF IMMUNOLOGY

معرفی رشته:
علم ایمونولوژی که به عنوان یکی از ارکان اساسی علوم پزشکی همواره و خصوصا” در دو قرن اخیر نقش بی بدیلی را در نجات جان انسان ها و حفظ و بهبود سلامت و کیفیت زندگی بشر ایفاء نموده است امروزه به ابزاری توانمند در دست دانشمندان و متخصصان برای مطالعه مکانیسم پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریها تبدیل شده است. به دلیل پیشرفت های زیاد در چند دهه اخیر در زمینه ایمنی شناسی (Immunology) و انبوه دانش و اطلاعات نظری و عملی که در این رشته علمی فراهم گردیده است علم ایمنی شناسی به عنوان یک رشته علمی مجزا و مستقل از سایر علوم پایه سناخته شده است و به صورت یک بخش جداگانه در اغلب دانشکده های پزشکی دنیا و به صورت یک واحد جداگانه در آزمایشگاه بیمارستان ها اداره می شود. علاوه بر آن در اکثر دانشگاه های معتبر دنیا، دوره های آموزشی که منتهی به دانشنامه های علمی در سطوح کارشناسی ارشد و بالاتر می شود نیز دایر گردیده است.
در ایران نیز به منظور تامین نیروی انسانی متخصص و متعهد در رشته ایمنی شناسی و انجام خدمات تشخیصی-آزمایشگاهی بیماری ها و دستیابی به راه های تحقیق و تتبع در این علم و نیل به خودکفایی علمی، دوره های تحصیلات تکمیلی این رشته نیز در دانشگاه های واجد شرایط تاسیس و راه اندازی می گردد.
اگر چه امروزه به برکت توسعه و پیشرفت ایمونولوژی خاطره تلخ بیماریهای عفونی و رنج و آلام ناشی از مرگ و میر جمعیت های انبوه انسانی رنگ باخته است، اما هنوز وجود مشکلات و بیماریهایی نظیر سرطان ها، آلرژی ها، ناباروری ها، مشکلات دوران پیری و کهنسالی، بیماریهای نقص ایمنی مادرزادی، بیماری های خودایمن و موضوع پیوند اعضاء به عنوان معضلات بهداشتی و سلامت جامعه، آینده بسیار پرمسئولیتی را برای متخصصین این رشته به تصویر می کشد.
سابقه علم ایمنی شناسی به تجربیات دوران باستان در پیشگیری از برخی بیماری های عفونی در افراد سالم از طریق در معرض قرار دادن با ضایعات بافتی افراد بیمار و ایجاد مصونیت بر می گردد. در دوران اسلامی دانشمندان بزرگی هم چون رازی ابن سینا از پیشگامان معرفی جنبه هایی از این علم به عالم بشریت بوده و ادوارد جنر و لویی پاستور به عنوان پیشگامان ایمنی شناسی نوین به شمار می آیند. اولین نشریه تخصصی ایمنی شناسی در سال 1937 به نامJournal of Immunologyدر کشور آمریکا شروع به انتشار نموده است.
*خدمات تشخیصی، درمانی صرفأ جهت دانش آموختگان دارای مدرک دوره دکتری عمومی پزشکی می باشد.
با تاسیس کمیته علوم پایه در سال 1368 و تدوین برنامه های دکتری تخصصی از جمله دکتری تخصصی (Ph.D.) رشته ایمنی شناسی، پذیرش دانشجویان ایمنی شناسی در این مقطع آغاز گردید.
امروزه علم ایمونولوژی با شاخه های گسترده، در بیشتر زمینه های علوم پزشکی و بالینی دخالت داشته و یافته های آن به تشخیص، پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها کمک می نماید.
هدف و رسالت رشته:
این دوره یکی از دوره های آموزشی علوم پایه در گروه پزشکی است و هدف آن تربیت افراد برای انتقال و آموزش اطلاعات و معلومات ایمنی شناسی عملی به دیگران با استفاده از روشهای گفتاری و آزمایشگاهی و کسب توانائی در تفسیر و تعریف دقیق از پدیده ها و واکنشهای ایمونولوژی است. همچنین در این رشته دانشجویان در زمینه تکنیکهای مختلف ایمونولوژی که در تشخیص بیماریها بکار می‌رود آموزش کافی می بینند تا بتوانند در تشخیص آزمایشگاهی بیماریها در مراکز پزشکی، آموزشی و پژوهشی خدمت نمایند و با روش های نظری و عملی تحقیق آشنا می گردند تا بتوانند با استفاده از دانش خود در اجرای پروژه های تحقیقاتی همکاری نمایند.
زمینه های فعالیت در بازار کار :

در زمینه پژوهشی:
– تحقیق وتوسعه درزمینه واکنش های نوترکیب
– تحقیق وتوسعه درزمینه داروهای نوترکیب
– تحقیق وتوسعه درزمینه فرآورده های دارای کاربرد تشخیصی
– توسعه تحقیقات Post genomic درجهت کشف داروهای جدید

در زمینه آموزشی:
– طراحی و تدوین برنامه های آموزشی در زمینه های مرتبط با ایمنی شناسی
– تدریس در زمینه های مرتبط با ایمنی شناسی در سطوح دانشگاهی یا دیگر مراکز علمی
– طراحی و تدوین روشهای بهینه جهت آموزش دانشجویان و انجام نوآوری ها و خلاقیت های لازم در این رابطه

خدماتی:
– آزمایشگاه های تشخیص سرطان
– ارائه خدمات تخصصی در مراکز آسم و آلرژی
-ارائه مشاوره به محققان، مراکز و مراجع مرتبط

تولیدی:
– تولید واکسن، سرم

معرفی دروس امتحانی:
ایمنی شناسی ضریب 6
زیست سلولی مولکولی ضریب 2
باکتری شناسی ضریب 1
بیوشیمی ضریب 1
زبان ضریب 2

عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
کارشناسی ایمنی شناسی، انگل شناسی پزشکی، باکتری شناسی، بیوشیمی، بیوتکنولوژی، زیست شناسی (با گرایشهای جانوری، سلولی و مولکولی، میکروبیولوژی، عمومی و یا ژنتیک)، میکروبیولوژی، علوم آزمایشگاهی، فیزیولوژی، ویروس شناسی

آینده تحصیلی:
این رشته در 2 مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در ایران پذیرش دارد.
فارغ التحصیلان این رشته گزینه های انتخابی بسیار متنوعی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارند.
وزارت علوم: دکترای زیست شناسی (کلیه گرایش ها)
وزارت بهداشت: دکترای رشته های زیست فناوری پزشکی، ایمنی شناسی پزشکی، مهندسی بافت، پنانو فناوری پزشکی، ویروس شناسی پزشکی، هماتولوژی (خون شناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون)، توکسین های میکروبی، علوم سلولی کاربردی، بیولوژی تولید مثل، زیست پزشکی سامانه ای، انگل شناسی پزشکی، ژنتیک پزشکی، پزشکی مولکولی، انفورماتیک پزشکی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت در بلایا و فوریتها (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت و رفاه اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، اپیدمیولوژی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، مددکاری اجتماعی(مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی به شرط داشتن کارشناسی مددکاری)، گفتار درمانی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد به شرط داشتن کارشناسی گفتار درمانی)

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.