برنامه ریزی و مطالعه صحیح

✳️اصول برنامه ریزی صحیح✳️
✅چگونه باید برای مطالعه برنامه ریزی کرد ⁉️
???دوستان متقاضي ازمون حتما مطالعه كنند???
?اميدوارم براتون مفيد باشه?

1⃣هدف خود را مشخص کنید:
پیش از هر چیز باید هدف خود را مشخص کنید. سپس برای دست یافتن به آن هدف برنامه ریزی نمایید. بیشتر افراد از تعیین هدف واهمه دارند زیرا به رغم داشتن اهداف بزرگ، اعتماد و باور کافی برای دست یافتنی بودن آن را در خود نمی بینند به همین دلیل ترجیح می دهند هدف مشخصی را تعیین نکنند اما این اشتباه بزرگی است

2⃣برنامه انعطاف پذير داشته باشید:
برنامه ریزی ساعتی اگرچه مزایایی دارد اما در صورت اینکه به درستی اجرا نشود معمولا باعث دلزدگی و سردی شخص اجرا کننده ی آن خواهد شد بنابراین توصیه می کنم به صورت کلی برنامه ریزی نمایید مثلا در آغاز هر هفته مشخص کنید چه دروسی را می خواهید مطالعه کنید و از هر درس چه فصل هایی را قصد دارید مطالعه کنید. در ابتدای هر روز هم تعیین کنید که در آن روز باید چه مطالبی و به چه میزان مطالعه نمایید. بهترین شیوه برنامه ریزی با بودجه بندی است و اینکه مشخص کنید تا چه زمان باید مطالب و منابع مطالعه شود، چه زمانی باید مرور و جمع بندی نمایید و چه زمانی رفع اشکال.

3⃣زمانی برای استراحت واقعی داشته باشید:
ایراد بزرگی که در اکثر دانشجویان مشاهده می شود این است که در زمانی که در حال استراحتند بسیار نگران دروس خود هستند و به عبارت بهتر عذاب وجدان دارند و در زمان دیگری که در حال مطالعه می اشند برای انتهای کار خود لحظه شماری می نمایند به عبارت بهتر ، ما حتی استراحت خود را نیز به درستی انجام نمی دهیم، بنابراین توصیه می کنم در طول هفته یک روز و یا اگر استرس شما بالاست حداقل نصف روز را به استراحت بپردازید ) البته استراحتی واقعی ( این کار به شما برای احیای مجدد نیرو و توانتان بسیار کمک خواهد کرد در طول زمان استراحت، شما دیگر کنکوری نیستید و مثل هر فرد غیر کنکوری با خیال راحت به امور مورد علاقه خود بپردازید. پس در طول هفته زمانی را برای شارژ کردن باطری های خود در نظر بگیرید.

4⃣روز خاصی را برای دوره اختصاص دهید:
در طول هر هفته روزی را برای مرور خلاصه های خود مشخص کنید این روزی است که زیباترین روز شما در طول هفته خواهد بود زیرا بخش عظیمی از موفقیت شما در کنکور پیش رو در این روز بدست می آید در طول این روز به هیچ عنوان درس جدیدی را مطالعه نکرده و در تمام روز به مرور خلاصه های خود بپردازید. حتی اگر توانستید خلاصه ها را دو یا سه بار دوره نمایید. برنامه مرور منظم موجب انتقال اطلاعات شما از حافظه کوتاه مدت به حافظه درازمدت می شود و بدون مرور نمی توانید تسلط لازم را برای کسب درصد مورد نظر در آزمون کسب کنید.

5⃣برآوردی از میزان مطالعه خود پیش از شروع هر هفته داشته باشید:
پیش از هر هفته مشخص کنید که تصمیم دارید چند ساعت درس بخوانید، چه فصل هایی را بخوانید چه تعداد تست در هر درس بزنید و … ( البته لطفا براورد خود را واقعگرایانه و با توجه به مسائل زندگی شخصی خود بیان کنید مثلا روزی 18 ساعت درس و هفته ای 2000 تست براوردی بی منطق است که طبعا با عدم اجرای آن دلسردی شما را به دنبال خواهد داشت) توصیه می کنم با تعداد ساعات کم شروع کنید مثلا اگر کل روز شما خالی است 6 ساعت را برآورد کنید اما اگر بیش از آن نیز توانستید چه بهتر .

6⃣عملکرد خود را کنترل کنید:
در انتهای هر هفته عملکرد هفته قبل خود را بررسی کنید و ببینید چقدر در اجرای برآورد مطالعه خود موفق بوده اید سعی کنید در هفته جدید اندکی بهتر عمل کنید ) تنها به صورت تدریجی میتوان میزان مطالعه را افزایش داد(. همواره برای بهبود زمان و کیفیت مطالعه خود نسبت به هفته قبل تلاش کنید.

7⃣تعهد داشته باشید :
در انجام برنامه ای که می ریزید متعهد باشید و سعی کنید آن را به درستی و به طور کامل انجام دهید بنابراین از امور غیر ضروری بپرهیزید و انجام برنامه درسی خود را در اولویت کارهای روزانه قرار دهید.

8⃣اولویت بندی داشته باشید:
در برنامه روزانه خود بین دروس مختلف اولویت تعیین کنید این اولویت می تواند براساس علاقه، اهمیت و یا ضعف شما در درسی خاص باشد.

9⃣توزیع مناسب داشته باشید:
سعی کنید در هر هفته و یا حداکثر هر 82 روز یکبار کلیه ی دروسی را که دارید یکبار مطالعه کنید. البته منظور این نیست که کل یک درس را بخوانید بلکه کافی است از هر درس یک بخش یا یک فصل مطالعه شود تا شما در هر هفته با تمام دروس ارتباط داشته باشید. “بسیاری از داوطلبان سوال می کنند که من یک درس را مطالعه کنم، تمام شود و بعد سراغ درس دیگری بروم”.این شیوه صحیح نیست، ذهنتان باید درگیر تمامی دروس باشد تا مطالب را فراموش نکنید، مطابق اثر زایگارنیک گرایش ذهن برای یادآوری مطالب ناتمام و تمکیل نشده بسیار بیشتر است.

?علاقه خود را تقویت کنید :
بهتر است روز خود را با درسی که برای شما جذاب تر است و علاقه بیشتری به آن دارید شروع کنید و در ادامه روز که به مطالعه دروس دیگر بپردازید. حتی اگر روزی خسته هستید و حوصله ندارید زمان را از دست ندهید تفاوت شما با سایرین در استفاده از همین روزهایی است که شما با بیحوصلگی آنها را از دست میدهید. در چنین روزی میتوان با تعیین اهداف کوچک مثلا مطالعه يك صفحه کار را شروع کرد و سپس بعد از رسیدن به هدف به احتمال زیاد میل و علاقه شما برای ادامه مطالعه تقویت شده است.

1⃣1⃣انگیزه ایجاد کنید:
سعی کنید با تجسم افکار مثبت انگیزه خود را تقویت نمایید همچنین به روز انتخاب رشته فکر کنید و اینکه دوست دارید در آن روز با چه نتیجه ای مشغول انتخاب رشته باشید. رتبه مورد نظر، دانشگاه مورد نظر و شغل مورد نظرتان را مجسم کنید و از آن انگیزه بگیرید.

2⃣1⃣تا می توانید تست بزنید:
سعی کنید دروس را از طریق تست زدن تمرین کنید. تنها با تست زدن متوجه نکات کلیدی و تستی می شوید و از مطالعه خود به صورت کنکور بهره برداری می کنید.

اقتباس از کانال تلگرامی زیست شناسی

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.