1471159977mMt

online_size

اکثر شما عزیزان قطعا با این مشکل مواجه شده اید که برنامه ریزی که انجام میدهم اجرا نمیکنم واقعا چرا؟؟

دلایل عدم اجراء برنامه‌ریزی:

یکی از عوامل استرس‌زا برای هر دانشجوی کنکوری، عدم اجراء برنامه‌های اوست. و بیش از دیگران از اجراء نکردن برنامه‌های خود دچار نگرانی و پشیمانی می‌گردد. هر چند که تکرار این موضوع به‌تدریج به یک عادت تبدیل می‌شود.
پس لازم است بدانیم چه دلایل مهمی مانع اجراء برنامه‌های ما می‌شود. بدیهی است عدم توجه به توانای های خود و زمان آزاد مطالعه یکی از دلایل اصلی می باشد ، به‌طور مثال دانشجویی که توان مطالعاتی او در روز سه ساعت است به یک‌باره تصمیم می‌گیرد، روزانه شش ساعت مطالعه کند.
این دانشجو بهتر نیست بجای افزایش زمان مطالعاتی خارج از توان خودش ، زودتر از کسی که زمان مطالعه بیشتری دارد شروع کند؟
قطعا که بهتر است زودتر شروع به مطالعه کند ، چون در غیر این صورت علاوه بر اینکه از برنامه عقب می افتد دچار یاس و ناامیدی خواهد شد.
برای افزایش ساعات مطالعه باید به یک مدل افزایش تدریجی متناسب با توان شخصی روی آوریم. ”هفته اول (۱ ساعت)، هفته دوم (۱ ساعت و نیم)، هفته سوم (۲ ساعت و نیم)، هفته چهارم (۳ ساعت و نیم)، هفته پنجم (۴ ساعت و نیم)، هفته ششم (۵ ساعت و نیم تا ۶ ساعت).

عدم توجه به واقعیات روزمره و یا ضعف در آینده‌نگری است:

به این معنی که پیش‌بینی نکردن اتفاقاتی که در طول روز یا هفته می‌تواند مانع اجراء برنامه باشند قطعاً مشکل زا خواهد شد.

مثلاً دانشجویی که می‌داند هفته آینده در روز پنج‌شنبه به مهمانی یکی از بستگان نزدیک خود دعوت شده است، باید برای آن روز میزان ساعت مطالعاتی کمتری را لحاظ کند در غیر این‌صورت او قادر نخواهد بود به آن برنامه عمل نماید. پس بهتر است کمبود زمان روز پنج شنبه را (بطور مثال)در روزهای دیگر هفته پخش کنید.
پس هیچ گاه این اشتباه را انجام ندهید که مطالعه ساعت به ساعت برای روز بگذارید.برنامه مفید و قابل اجرا باید انعطاف پذیر باشد.

تعارف با دوستان و نزدیکان نیز یکی دیگر از این دلایل است. بسیاری از دانشجویان ما هنگام اجراء برنامه‌های خود با اطرافیان دچار تعارف می‌شوند. یعنی در حالی‌که می‌دانند امروز نمی‌توانند با دوستان خود به گردش یا تفریح بپردازند، اما با اولین پیشنهاد از طرف آن‌ها ترجیح می‌دهند برای حفظ دوستی (یا به اصطلاح معرفت!) از اجراء برنامه پرهیز کنند و به خواسته دوستان خود توجه نمایند.
پس بهتر است که به‌طور غیر مستقیم برنامه‌های تنظیمی خود را به اطلاع دوستان و اطرافیان نزدیک خود برسانیم (مثلاً با نصب این برنامه‌ها در روی دیوار اتاق و یا کمک گرفتن از خود آن‌ها برای برنامه‌ریزی) ناهماهنگی در اجزاء برنامه نیز می‌تواند مانع اجراء صحیح برنامه باشد، یا آن‌قدر تعداد زیادی درس را در یک روز برای مطالعه در نظر گرفته‌اند و یا دروسی را برای مطالعه انتخاب کرده‌اند که با هیچ‌یک از برنامه‌های کلاسی فردا و یا امروز خود هماهنگی ندارند. بنابراین این برنامه حتی در صورت اجراء، بازدهی مطلوبی برای آن‌ها نخواهد داشت.
پس برنامه ای داشته باشید که در وهله اول متناسب با شرایط خاص شما باشد و از پیشبرد آن لذت ببرید و انرژی بگیرید.
و نکته حائز اهمیت دیگر که همه دوستان به آن توجه کنید هیچ گاه برنامه درسی یتان را در ذهن طبقه بندی نکنید چون فراموش می کنید. حتما این چیدمان درسی و کارهای شخصی را روی برگه یادداشت کنید.