1471159977mMt
آفت های کنکور چیست؟

با نزدیک شدن به ماههای آخر کنکور و فشار درسی که به دانشجویان وارد میشود ممکن است ذهن را به سمت مواردی سوق دهد که غیر از کم رنگ شدن تلاش دانشجو چیزی دیگر در پی نخواهد داشت ، مواردی که شاید تحت غالب استرس نام برده شود ولی ما آنها را آفت های کنکوری می نامیم.
حال چرا آفت های کنکوری ؟ چون همانطور که بطور مثال کشتزار یا مزرعه گندم نیز ممکن است دچار آفات گیاهی شود و نیاز به مراقبت و آفت زدایی دارد ذهن ما دانشجویان کنکوری نیز ممکن است بخاطر حواشی کنکور و سختی دروس در ماههای پایانی کنکور با مواردی درگیر شود که باید با اراده هر چه تمام تر دور ریخته شده و سختکوش تر از هر زمانی به مسیر مستقیم خود ادامه دهیم .
مسیری که اگر راه بلد داشته باشیم و به خودمان اعتماد کنیم که میتوانیم ، مسلما کمتر به این حواشی کشیده میشویم و نتیجه آن قبولی شیرینی خواهد بود که لذتش تمامی سختی دوران مطالعه را از ذهنمان پاک خواهد کرد.
بهترین عامل ایجاد انگیزه برای ادامه دادن ، خود فرد می باشد و بهترین روش تصور آینده ایست که برای آن باید تلاش کنیم . یعنی فرد باید خود را بر روی صندلی کلاس دانشگاهی که به آن علاقه دارد تصور کند ، پس یاس و ناامیدی را از خود دور کنید که صد البته شما بسیار توانمند هستید.
از هم اکنون به فکر ظرفیت پذیرش رشته خود نباشید که رشته ای انتخاب کرده ام که با ظرفیت پذیرش کم شانس قبولی کمتری دارم ، چرا که علاقه و انگیزه به رشته انتخابی باعث میشود که حتی اگر دو سال هم تلاش کنیم ، مطمین هستیم که در ادامه این دو سال از نظر شغل و حتی موقعیت اجتماعی در جایگاه عالی قرار خواهیم گرفت .
همانطور که دیده اید خمیازه کشیدن دیگران در فرد ایجاد خمیازه می کند ، صحبت کردن درباره استرس باعث ایجاد استرس بیشتر و شیوع آن میشود. از تلاش هایتان با هم صحبت کنید و از افراد پراسترس و منفی نگر دوری کنید.
بهترین معیار سنجش تست است و همانطور که میدانید تست های سالهای گذشته بهترین منابع تست هستند ، اگر می توانید به این تست ها پاسخ دهید پس قطعا مطالب را به نحو خوبی مطالعه کرده اید و اگر هنوز مشکل در پاسخ دادن به این تست ها دارید پس باید برنامه ای جدی تر داشته باشید . اینها راه حلهایی است که باید روی آنها متمرکز شوید ، وسواس فکری روی مطالب خاص یا سر فصلهای خاص را کنار بگذارید و با آرامش هر چه بیشتر از سابق ادامه دهید.
یکی از روش های رقابت ناسالم ترویج شایعات کنکوری است، اگر شما به عنوان داوطلب کنکور به جای توجه به اصل قضیه که مطالعه صحیح و منسجم مطالب است درگیر این موارد شوید طبیعتا در دام رقابت ناسالم افتاده اید.

با خود تکرار کنید : در سخت ترین شرایط من تمام تلاشم را به کار می گیرم و مطمئن خواهم بود که کوتاهی نکرده ام و امیدوارم موفق میشوم.

زینب نصیری
هما دانشمند