عنوان رشته:
کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی Master of Nursing Rehabilitation
معرفی رشته:
لغت پرستار (NURSE) از كلمه لاتين (NUTRIX) به معناي تغذيه گرفته شده است. پرستار يكي از اعضاء كليدي در گروه مراقبت هاي بهداشتي ودرمانی است و نقش ارزنده او در پذيرش، آماده سازي، مراقبتها و حمايت هاي جسمي و اجتماعي مورد قبول همه و بر هيچ كس پوشيده نيست. در تقسيم بنديهاي آكادميك، امروز ارزش پرستار خوب همطراز يك پزشك خوب قرار مي گيرد. كار يك پزشك خوب موقعي بحد مطلوب مي رسد كه يك پرستار خوب و ورزيده مسئوليت بيمار او را بر عهده داشته باشد.
رشته پرستاری شاخه ای ازعلوم پزشکی است که نقش آن در بخش مراقبتهای بهداشتی، درمانی بسیارمهم است. دانش آموختگان این رشته باید ازسلامت کامل جسمی – ذهنی وروحی برخوردار باشند و افرادی دقیق و صبور باشند تا بتوانند بافراگرفتن علوم متنوع، کاربرد آنها را در ارتباط با بیمار بیاموزتد و همچنین باکسب تواناییهای حرفه ای و بهره مندی از دانش روز، خدمات مورد نیاز بهداشتی، مراقبتی وتوانبخشی را جهت تامین، حفظ وارتقای سطح سلامت جامعه ارائه دهند.
یک پرستار نمی تواند تنها با تکیه بر دروس دانشگاهی در کارخود موفق شود بلکه باید بتواند از دانش خود درشرایط مختلف ومتفاوت به درستی استفاده کند و این نیاز به قدرت تجزیه وتحلیل خوب، سرعت عمل و آمادگی روحی و روانی مناسب دارد.
رشته پرستاری توانبخشی شاخه ویژه ای از رشته پرستاری است که به منظور ارائه خدمات حمایتی و مراقبتی لازم به مصدومین و بیماران در شرایط کم توانی جسمی و حرکتی تأسیس شده است.
قدمت این رشته در برخی کشورها نظیر آمریکا به صد سال نیز می رسد. در ایران این رشته از سال 93 سابقه پذیرش دانشجو در این رشته را دارند.
هدف و رسالت رشته:
پرستاران در این رشته با شرایط ناتوانی جسمی و حرکتی که نیازمند سرویس مناسب هستند، آشنا می شوند.
زمینه های فعالیت در بازار کار:
الف) نقش مراقبتی :
ارائه مراقبت های پرستاری به بیماران دارای ناتوانی و کم توانی جسمی و حرکتی در بخش های اورژانس، ویژه و جراحی مراکز درمانی
ب) نقش آموزشی :
طراحی و برنامه ریزی دوره های آموزشی مدون و اجرای آن
ج) نقش پژوهشی:
انجام پژوهش های مرتبط در حوزه سلامت
همكاری در انجام پژوهش های مرتبط در راستای ماموریت های سازمانی
د) نقش مدیریتی:
سرپرستی ‌گروه های ‌امدادرسانی درحوادث غیر مترقبه
وظایف حرفه ای دانش آموختگان:
الف) ارائه ماهرانه مراقبت پرستاری در بخش های اورژانس، ویژه و جراحی
معرفی دروس امتحانی:
پرستاری داخلی-جراحی ضریب 3
پرستاری کودکان ضریب 2
بهداشت مادران و نوزادان ضریب 2
پرستاری بهداشت جامعه ضریب 2
روان پرستاری ضریب 3
زبان ضریب 2
عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
کارشناسی پرستاری
آینده تحصیلی:
این رشته در 3 مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در ایران پذیرش دارد.
فارغ التحصیلان این رشته می توانند در رشته های زیر برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری اقدام نمایند:
وزارت علوم: دکترای زیست شناسی (کلیه گرایش ها)
وزارت بهداشت: دکترای رشته های فیزیولوژی، پرستاری، آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت، آموزش پزشکی، بیولوژی تولید مثل، سالمند شناسی، مشاوره توانبخشی، انفورماتیک پزشکی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت در بلایا و فوریتها (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت و رفاه اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، اپیدمیولوژی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، مددکاری اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی به شرط داشتن کارشناسی مددکاری)، گفتار درمانی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد به شرط داشتن کارشناسی گفتار درمانی)