عنوان رشته:

کارشناسی ارشد هماتولوژی (خون شناسی و بانک خون) Master of Hematology

معرفی رشته:

علم هماتولوژی به مطالعه سلولهای خونی و انعقاد می‌پردازد. این علم مقدار و ساختمان و عمل سلولهای خونی، پیش سازهای سلولهای خونی را در مغز استخوان، ساختار‌های شیمیایی پلاسما و عمل پلاکت ها و پروتئین هایی که در سیستم انعقادی دخالت دارند را بررسی می‌کند.
خون یک ماده حیاتی است گرچه اهمیتی ویژه دارد اما نتوانسته در حیات موجودات جای آب را به خود اختصاص دهد آب اصلی ترین ماده ای است که بخش عمده ای از خون را تشکیل می دهد اما بحث ما درباره رشته ای که به مسائل بسیار مهم و جزئی می پردازد .از آنجا که در تشخیص بیماریهای خون بررسی های آزمایشگاهی نقش مهم دارد و در درمان این قبیل بیماریهای نیاز به انواع فرآورده های خونی می باشد ، همچنین با توجه به پیشرفت های وسیعی که در زمینه خون شناسی صورت گرفته و به منظور تامین نیروی انسانی لازم در رشته خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون و انجام خدمات آزمایشگاهی بیماری های خونی ، دوره کارشناسی ارشد خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون در دانشگاه های واجد شرایط دایر می گردد.
بخش خون شناسي، اطلاعات با ارزشي را در زمينه تشخيص و درمان بيماران فراهم مي کند که هدف آن کمک به ارتقاي سلامتي و بهبود بيماران مي باشد. در اين زمينه، سيستم اطلاعات اين بخش موجب مي شود که اطلاعات توليد شده به طور دقيق و به موقع در دسترس کاربران قرار گيرد.
از آنجا كه در تشخيص بيماريهاي خوني بررسي هاي آزمايشگاهي نقش مهم دارد و در درمان اين قبيل بيماريها نياز به انواع فرآورده هاي خوني سالم مي‌باشد، همچنين باتوجه به پيشرفتهاي وسيعي كه در زمينه خون شناسي صورت گرفته و به منظور تأمين نيروي انساني لازم در رشته خون شناسي آزمايشگاهي و بانك خون و انجام خدمات آزمايشگاهي بيماريهاي خوني، دوره كارشناسي ارشد خون شناسي آزمايشگاهي و بانك خون در دانشگاههاي واجد شرايط داير مي‌گردد.
هدف و رسالت رشته:
یک هماتولوژیست کاملاً باید بر روی مطالبی مثل مطالب پایه و آزمایشگاهی هماتولوژی، خون‌سازی، ساختار و غشاء اریتروسیت‌، بیماری‌های کمپلمان، ساختار هموگلوبین، متابولیسم آهن و بیماری‌های مرتبط با آن اختلالات اریتروسیتی، انواع تالاسمی‌ها و هموگلوبینوپاتی‌ها، بیماری‌های پلاکتی، انعقاد، اختلالات خونریزی دهنده و ترومبوزها و هم‌چنین اختلالات خوش‌خیم و بدخیم لکوسیتی (لوسمی‌ها، لنفوم، میلوم) آنمی آپلاستیک، پیوند مغز استخوان، آزمایشات سیتوژنتیک و … اشراف کامل داشته باشد.

زمینه های فعالیت در بازار کار

در زمينه پژوهشي:

– تحقیق وتوسعه درزمینه خون و بیماری های خونی

در زمينه آموزشي :

– طراحي و تدوين برنامه هاي آموزشي در زمينه هاي مرتبط با هماتولوژی
– تدريس در زمينه هاي مرتبط با هماتولوژی در سطوح دانشگاهي يا ديگر مراكز علمي
– طراحي و تدوين روشهاي بهينه جهت آموزش دانشجويان و انجام نوآوري ها و خلاقيت هاي لازم در اين رابطه

خدماتی:

– آزمایشگاه های تشخیص بیماری های خونی
-ارائه مشاوره به محققان، مراکز و مراجع مرتبط
– سازمان انتقال خون

تولیدی:

– تهیه خون و فراورده های خونی سالم
معرفی دروس امتحانی:
هماتولوژی ضریب 4
ایمنی شناسی ضریب 2
زیست سلولی مولکولی ضریب 1
بیوشیمی ضریب 1
زبان ضریب 3

عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:

كارشناسي علوم آزمايشگاهي، ايمني شناسي، زيست شناسي (كليه گرايشها)، ويروس شناسي، ميكروب شناسي پزشكي، بيوشيمي، ژنتيك، زيست پزشكي Biomedical Science .

آینده تحصیلی:

این رشته در 2 مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در ایران پذیرش دارد.
فارغ التحصیلان این رشته گزینه های انتخابی بسیار متنوعی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارند.
وزارت علوم: دکترای زیست شناسی (کلیه گرایش ها)
وزارت بهداشت: دکترای رشته های خون شناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون ( هماتولوژی )، بیولوژی تولید مثل، پزشکی مولکولی، زیست فناوری پزشکی، مهندسی بافت، نانوفناوری پزشکی، ایمنی شناسی پزشکی، علوم سلولی کاربردی، انفورماتیک پزشکی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت در بلایا و فوریتها (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت و رفاه اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، اپیدمیولوژی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، مددکاری اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی به شرط داشتن کارشناسی مددکاری)، گفتار درمانی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد به شرط داشتن کارشناسی گفتار درمانی).