بازار کار و آینده شغلی کارشناسی ارشد رشته آمار زیستی

عنوان رشته: 
کارشناسی ارشد آمار زیستی  Master of Biostatistics
معرفی رشته:  
رشته آمار زیستی شاخه ای از آمار کاربردی است که تمرکز و تاکید آن بر توسعه و استفاده از روشهای آماری است که در حل مسائل و پاسخ به سوالات حوزه بهداشت، پزشکی، ژنتیک و بیولوژی انسانی مورد استفاده قرار می گیرند.
دکتر X به تازگی موفق به کشف داروی جدیدی برای بیماری Y شده است. اما نتایج اولیه نشان میدهد که این دارو در همه مواقع باعث بهبودی بیمار نمی شود. درواقع تعدادی بیمار توسط این دارو بهبود یافته اند اما نه همه بیماران! بدین جهت دکتر X بدنبال یافتن پاسخ این پرسش است که آیا بهبودیافتگان بخاطر مصرف داروی او موفق به بهبودی شده اند و یا عامل دیگر باعث بهبودی آنان شده است. این سوال از اولین و ساده ترین سوالاتی است که در حوزه علوم پزشکی و زیستی با آن مواجه هستیم. چنانچه کمی با علم آمار آشنایی داشته باشید میدانید که برای این سوال تاکنون روشهای زیادی معرفی شده است. شاید بهتر باشد برای معرفی بهتر این رشته، نگاهی به اخبار علمی رسانه ها بیاندازیم. احتمالا دیده اید که بیشتر اخبار علمی مرتبط با بیماری ها و رابطه آنها با عوامل محیطی و ژنتیکی می باشند. برای مثال هر روز خبر کشف رابطه بین استعمال سیگار و یک بیماری جدید را می بینید. درواقع بیشتر چنین اخباری حاصل استفاده از علم آمار در علوم زیستی و پزشکی می باشد. اما علم آمار به پاسخ به سوالات نسبتا ساده اینچنینی بسنده نکرده است. در تحقیقات پزشکی جدید، پژوهشگران بدنبال یافتن عامل ژنتیکی بیماری ها و تاثیر آنها بر سلامت انسان هستند. کاری که به تازگی شروع شده و درمورد بیماری هایی مانند سرطان بسیار پیچیده می باشد. اما علم آمار در این مورد نیز وارد شده است و توانسته است روش های جدید و خوبی برای یافتن ژنهای مستعد بیماری و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر را از طریق داده های بدست آمده ژنتیگی بیابد. درواقع می توان گفت از آنجا که در حال حاضر علوم زیستی سرشار از پرسش ها و پاسخ های احتمالاتی و همراه با عدم قطعیت می باشد، علم آمار توانسته است جایگاهی قابل توجه در این رشته بدست آورد
از آغاز قرن هفدهم تا امروز، پدیده های اساسی بیولوژیکی(مخصوصاً مرگ و میر و ابتلاء به بیماریها) و جمع آوری داده ها در این زمینه ها بسیار مورد توجه بوده استتاریخچه آمار زیستی در مملکت ما به اواسط قرن بیستم بر می گردد درحالیکه اولین گروه آمار زیستی در ایران و در دانشکده بهداشت دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۵ شمسی توسط دکتر نهاپتیان پی ریزی شد. در آن زمان گروه آمار زیستی فوق با ارائه دوره فوق لیسانس آمار زیستی شروع به آموزش و تحقیق در زمینه آمار زیستی نمود و همزمان به کل دانشگاه تهران خدمات آموزشی و مشاوره تحقیقاتی ارائه داد. گروه آمار زیستی فوق الذکر در سال ۱۳۵۲ شمسی با گروه اپیدمیولوژی دانشگاه ادغام و از آن زمان تاکنون به پذیرش و آموزش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و در سالهای اخیر در مقطع دکتری تخصصی (Ph.D) ادامه می دهد.
هدف و رسالت رشته:
هدف از این رشته بکارگیری مهارتهای ذهنی آمار زیستی در علوم بهداشتی – پزشکی در دانشگاهها و تربیت دانش آموختگان برای تحقیق در زمینه های علوم زیستی است.
زمینه های فعالیت در بازار کار
در زمینه آموزشی :  
– در بخش‌ آموزش‌ فارغ‌ التحصیلان‌
– طراحی و تدوین روشهای بهینه جهت آموزش دانشجویان و انجام نوآوری ها و خلاقیت های لازم در این رابطه
در زمینه مشاوره ای:
– مشاوره آماری در پژوهش ها و تحقیقات پزشکی
در زمینه پژوهشی:
– درانجام پژوهشهای آماری پزشکی
– عضو تیم تحقیقاتی گروههای پژوهشی و مراکز تحقیقاتی وابسته به وزارت بهداشت
معرفی دروس امتحانی:
روش های آماری          ضریب ۴
آمار ریاضی و احتمال     ضریب ۲
ریاضی عمومی            ضریب ۱
زبان                           ضریب ۳
عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
کلیـه کارشـناسـی ھـای علوم پزشکی؛ کارشـناسی آمار؛ ریاضی؛ علوم کامپیوتری؛ دکتری عمومی گروه پزشکی و دکترای حرفه ای دامپزشکی
آینده تحصیلی:
این رشته در ۲ مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در ایران پذیرش دارد.
فارغ التحصیلان این رشته گزینه های انتخابی بسیارمتنوعی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارند،
وزارت علوم: دکترای زیست شناسی (کلیه گرایش ها)، آمار
وزارت بهداشت: دکترای رشته های آمار زیستی، آموزش پزشکی، اقتصاد سلامت، سیاست های غذا و تغذیه، انفورماتیک پزشکی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت در بلایا و فوریتها (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت و رفاه اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، اپیدمیولوژی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، مددکاری اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی به شرط داشتن کارشناسی مددکاری)، گفتار درمانی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد به شرط داشتن کارشناسی گفتار درمانی)

✅ جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات موسسه دکتر خلیلی برای این رشته با ما در ارتباط باشید 👇👇

🎓 موسسه دکتر خلیلی نمایندگی میاندوآب
👈 تقاطع خیابان طالقانی و کشاورز

آیدی تلگرام :  s_drkhalili@
تلفن : ۰۴۴۴۵۲۶۱۵۱۵
همراه : ۰۹۱۹۵۷۳۳۱۷۹
آدرس کانال تلگرام : Drkhalilimiandoab@

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.