معرفی رشته، بازار کار و آینده شغلی کارشناسی ارشد رشته آموزش بهداشت

عنوان رشته: 
کارشناسی ارشد آموزش بهداشت  Master of Health Education
معرفی رشته:  
رشته آموزش بهداشت برگرفته از علوم تربیتی باهدف آموزش بهداشت و تغییر رفتارهای سوء درجامعه میباشد از آنجا که آموزش بهداشت از ارکان اصلی سطح اول پیشگیری میباشد وجزء اصول phc(مراقبتهای اولیه سلامت ) میباشد در جهت پیشگیری از بیماریها با استفاده از ابزارها و مکانیسم های مختلف آموزشی گام برمیدارد. آموزش بهداشت و محتوای آن در حقیقت با تمام رشـته هـای بهداشـتی ارتبـاط دارد بـدون آمـوزش بهداشت، مشارکت مردم که گیرندگان اصلی خدمات بهداشتی و درمانی هـستند میـسر نخواهـد شـد همچنین موفقیت برنامه های بهداشتی با شاخص های تغییر آگاهی، رفت از و عملکرد مردم سنجیده مـی شود و این تغییر و دگرگونی بدون پرداختن به آموزش بهداشت و درک اهمیت سرنوشت ساز آن میـسر نخواهد شد هدف از دوره کارشناسی ارشد آموزش بهداشت تربیت افرادی است که می توانند بـا کـسب مهارت های لازم به اجرای برنامه های آموزش بهداشت و بالا بـر دن سـطح اطلاعـات بهداشـتی جامعـه بپردازند.
فعالیت های منظم مبتنی بر طرح ریزی در آموزش سلامت در سطح بین المللی پس از تاسیس سازمان جهانی بهداشت در سال ۱۹۴۸ آغاز شد که ایران نیز از کشورهای موسس آن بود .
در ایران مدتها پس از تاسیس وزارت بهداری (سال ۱۳۲۰) عملا فعالیت های آموزش سلامت در سطح محدودی از سال ۱۳۳۰ به بعد آغاز شد که در ابتدا فعالیت های آن متوجه مسایل ریشه کنی مالاریا گردید و بتدریج در طی سالهای بعد فعالیت هایی نظیر بهسازی محیط  ، تالیف مواد درسی و مطالب خواندنی و تهیه پوستر و بولتن را بر عهده گرفت. در سال ۱۳۴۰ به بعد واحد آموزش سلامت وزارت بهداری تجهیز شد و به حالت فعالتری درآمد . بلاخره در سال ۱۳۵۱ اداره آموزش سلامت (بهداشت ) به دفتر آموزش سلامت (بهداشت) تبدیل  شده و عهده دار انجام رسالت های مربوط به آموزش سلامت  در سطح کشور گردیده است.
هدف و رسالت رشته:
هدف این رشته تربیت دانش آموختگانی است که از دانش و مهارت کافی برای طراحی، برنامه ریزی، اجرا و ارزیابی برنامه های آموزشی مرتبط با سلامت برخوردار باشند و مردم را در جهت تامین، حفظ و ارتقای سلامت خود برای زندگی سالم، توانمند سازند و با جلب مشارکت مردم و حمایت سیاستگزاران فرهنگ سلامت را در اجتماع بهبود بخشند.
زمینه های فعالیت در بازار کار
در زمینه آموزشی :  
– در بخش‌ آموزش‌ فارغ‌ التحصیلان‌
– آموزش بهداشت به عموم خانواده ها
– طراحی و تدوین روشهای بهینه جهت آموزش دانشجویان و انجام نوآوری ها و خلاقیت های لازم در این رابطه
در زمینه پژوهشی:
– درانجام پژوهشهای کاربردی (H.S.R) Health System Research
– پزوهش در زمینه غربالگری، بیماری های شایع بومی، کنترل بیماری ها
معرفی دروس امتحانی:

آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت        ضریب ۳
بهداشت عمومی                           ضریب ۲
جامعه شناسی                              ضریب ۱.۵
روانشناسی                                 ضریب ۱.۵
زبان                                         ضریب ۳

عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
کارشناسی بھداشـت عمومی؛ پرسـتاری؛ مامــایی؛ مھندسی بھداشت محیط؛ مھندسی بھداشـت حرفه ای؛ مــدیریت خــدمات بھداشــتی درمــانی؛ ھوشــبری؛ مشــاوره؛ مردم شناسی؛ علــوم اجتماعی؛ علوم تربیتی؛ روانشناسی؛ تکنولـوژی اتـاق عمـل؛ فنـاوری اطلاعات سلامت (مدارک پزشکی)؛ مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات
آینده تحصیلی:
این رشته در ۲ مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در ایران پذیرش دارد.
فارغ التحصیلان این رشته گزینه های انتخابی بسیارمتنوعی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارند،
وزارت علوم: دکترای زیست شناسی (کلیه گرایش ها)
وزارت بهداشت: دکترای رشته های آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت، آموزش پزشکی، بهداشت باروری (با مدرک کارشناسی مامایی)، سالمند شناسی، سیاستگذاری سلامت، سیاست های غذا و تغذیه ،انفورماتیک پزشکی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت در بلایا و فوریتها (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت و رفاه اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، اپیدمیولوژی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، مددکاری اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی به شرط داشتن کارشناسی مددکاری)، گفتار درمانی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد به شرط داشتن کارشناسی گفتار درمانی) 

✅ جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات موسسه دکتر خلیلی برای این رشته با ما در ارتباط باشید 👇👇

🎓 موسسه دکتر خلیلی نمایندگی مراغه
👈 خیابان خواجه نصیر جنوبی ، کوچه جنب بانک اقتصاد نوین ، ساختمان انصار طبقه 2

آیدی تلگرام :  s_drkhalili@
تلفن : 04137222310
همراه : 09195733179
آدرس کانال تلگرام : Drkhalilimaragheh@

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.