معرفی رشته علوم بهداشتی درتغذیه :

رشته كارشناسي ارشد علوم بهداشتي در تغذيه شاخه‌اي از علوم پزشكي و آميخته‌اي از علوم زيستي، بهداشتي و تغذيه است كه بر پايه علم تغذيه و باتوجه به عوامل فيزيكي، فرهنگي و اجتماعي اقتصادي در راستاي ارتقاء سلامت جامعه گام بر مي‌دارد.

يكي از شرايط حفظ و ارتقاء سلامت فرد و جامعه دريافت غذاي سالم و كافي است. غذا نه تنها بايد نيازهاي فيزيولوژيك را برآورده سازد، بلكه بايد با شرايط و وضعيت اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جامعه نيز هماهنگي داشته باشد. مسئوليت اساسي دانش آموخته علوم بهداشتي در تغذيه اين است كه با در نظر گرفتن نيازها و امكانات جامعه و با حفظ ارزشهاي انساني و اجتماعي در جهت تأمين و ارتقاء سلامت جامعه گام بردارد. براي دستيابي به اين هدف بايد افرادي تربيت شوند كه مهارتهاي تخصصي و اقتصادي منطبق با فلسفه بالا را جهت ارائه در سطح جهان دارا باشند. از اين رو، متخصصان علوم بهداشتي در تغذيه بايد مهارتهايي كسب كنند تا بتوانند بعنوان عضوي از تيم بهداشتي در حفظ و بهبود سلامت جسمي و رواني جامعه فعاليت كنند. دانش آموختگان اين رشته بايد علاوه بر اين به مباني الهي و ديني و ارزشهاي حاكم بر جامعه توجه نمايند.

هدف و رسالت رشته:

متخصصان علوم بهداشتي در تغذيه بايد مهارتهايي كسب كنند تا بتوانند بعنوان عضوي از تيم بهداشتي در حفظ و بهبود سلامت جسمي و رواني جامعه فعاليت كنند. دانش آموختگان اين رشته بايد علاوه بر اين به مباني الهي و ديني و ارزشهاي حاكم بر جامعه توجه نمايند.تربيت نيروي انساني متخصص و كارآمد براي مشاركت در توسعه سلامتي از طريق انجام تحقيقات و ارائه آموزش‌هاي پيشرفته كوتاه مدت و مشاوره و خدمات تخصصي در امر سلامت عمومي.

زمینه های فعالیت در بازار کار

در زمينه پژوهشي :

– بررسي و شناخت مسائل و مشكلات تغذيه‌اي جامعه
– تعيين اولويت هاي پژوهشي
– تدوين پروپوزال‌هاي پژوهشي
– انجام پژوهش‌هاي كاربردي در سطح جامعه
– مديريت اجراي پژوهش (مديريت اجرائي، عمليات ميداني و عمليات آزمايشگاهي)
– ارائه گزارش يافته‌ها و ارائه راه حل

در زمينه آموزشي :

– ارائه آموزش هاي لازم در زمينه تغذيه به جامعه
– ارائه آموزش هاي لازم در زمينه تغذيه به حرفه‌هاي وابسته
در زمينه خدماتی:
– عرضه مراقبت‌هاي تغذيه‌اي در شبكه‌هاي بهداشتي درماني
– عرضه مراقبت‌هاي تغذيه‌اي و تنظيم برنامه‌هاي غذايي براي مراكز گروهي از قبيل خانه‌هاي سالمندان، مهدهاي كودك، پادگان‌ها و…

نقش مدیریتی:

– توانايي اداره و ارزشيابي برنامه‌هاي مداخله‌اي تغذيه در جامعه
– توانائي اداره و ارزشيابي فعاليتهاي پژوهشي تغذيه در جامعه

در زمینه مشاوره ای:

– ارائه خدمات مشاوره‌اي مطابق با شناخت اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و تغذيه‌اي جامعه
– پيگيري نتايج اقدامات مشاوره‌اي
– ارائه خدمات مشاوره‌اي به مؤسسات و سازمانهاي اجرايي – خدماتي (وزارت بهداشت، وزارت جهاد كشاورزي و…)

معرفی دروس امتحانی:

تغذیه ضریب 4
بیوشیمی ضریب 2
فیزیولوژی ضریب 2
زبان ضریب 2

عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:

کارشناسی یا بالاتر در رشته های علوم تغذیه، رژیم شناسی، صنایع غذایی، بهداشت عمومی، مامایی، پرستاری، داروسازی، هوشبری، اتاق عمل، بهداشت محیط، بهداشت مواد غذایی (کلیه گرایشها)، زیست شناسی (جانوری، سلولی مولکولی، میکروبیولوژی، گیاهی)، مهندسی کشاورزی (صنایع غذایی، دامپروری)، مهندسی کشاورزی صنایع غذایی (آبزیان)، مهندسی منابع طبیعی، بهداشت مواد غذایی با منشا دامی، مهندسی تولیدات دامی، بهداشت و بازرسی گوشت، کارشناسی علوم پزشکی (این رشته خارج از ایران وجود دارد)، دکترای حرفه ای دامپزشکی زیست شناسی گرایش میکروبیولوژی

آینده تحصیلی:

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد در ایران پذیرش دارد.
فارغ التحصیلان این رشته می توانند در رشته های زیر برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری اقدام نمایند:

وزارت علوم: دکترای زیست شناسی (کلیه گرایش ها)

وزارت بهداشت: دکترای رشته های سالمند شناسی، سیاست های غذا و تغذیه، علوم تغذیه، نانو فناوری پزشکی، نانوتکنولوژی دارویی، انفورماتیک پزشکی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت در بلایا و فوریتها (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت و رفاه اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، اپیدمیولوژی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، مددکاری اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی به شرط داشتن کارشناسی مددکاری)، گفتار درمانی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد به شرط داشتن کارشناسی گفتار درمانی)

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.