قارچ شناسی پزشکی

کارشناسی ارشد قارچ شناسی پزشکی MASTER OF MEDICAL MYCOLOGY

معرفی رشته:

قارچ ها موجودات زنده ای هستند که به واسطه برخی تفاوتها، از جانوران و گیاهان متمایز می شوند. قارچها فواید فراوانی دارند (معروفترین مثال از خواص قارچها، داروی پنی سیلین است که از قارچی به همین نام به دست می آید) اما در عین حال منشأ بیماری نیز هستند و می توانند با برخی از گونه های خود، در انسان، دام، طیور و گیاهان ایجاد بیماری نمایند و برخی از قارچها به دلیل تولید سموم کشنده، قادر به آسیب رسانی جدی به انسان هستند.
مطالعه قارچها در علم پزشکی به دلایل فوق حائز اهمیت است. در کارشناسی ارشد قارچ شناسی پزشکی، دانشجویان می آموزند که قارچها از نظر پزشکی چه اهمیتی دارند، عفونتهای ناشی از آنها کدامند، تشخیص، درمان و نحوه پیشگیری از آنها چگونه می باشد.
فارغ التحصیلان رشته قارچ شناس پزشکی می توانند به تهیه و تولید انواع آنتی ژنها و آنتی سرمهای قارچی جهت تشخیص آزمایشگاهی و مطالعات اپیدمیولوژیک بیماریهای قارچی در ایران و بررسی و ارائه پروژه های تحقیقاتی کاربردی جهت پیشگیری و کنترل بیماریهای قارچی مهم کشور بپردازند.
قدیمی‌ترین مطلب مستند راجع به عفونت‌های قارچی به سالهای 1000 تا 2000 سال قبل از میلاد بر می‌گردد که درمورد مایستومای پا بوده و از هندوها به جای مانده است. از اسناد اولیه دیگر می‌توان به مجموعه‌ای اشاره کرد که از بقراط (هیپوکراتیس) پزشک یونانی (370-460 قبل از میلاد) به جا مانده است که علائم مربوط به کاندیدیازیس دهانی، رینگ ورم آماسی و فاووس را توصیف نموده است.
در طی قرن اول بعد از میلاد عفونت‌های قارچی بدون توجه به اتیولوژی آنها مطرح بوده‌اند ولی در قرن بعد به ماهیت قارچی بیماریها توجه شده و در حقیقت این امر توسط کارهای هنری بعضی از هنرمندان با به تصویر کشیده شدن آنها توصیف گشته است.
اگرچه علم قارچ شناسی پزشکی در حال حاضر سابقه 165 ساله (از 1839 به بعد) جهانی دارد ولی در ایران کارشناسی ارشد این رشته از سال 1363 در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران راه اندازی شده است و بازنگری اخیر برای اولین بار صورت می‌گیرد.

هدف و رسالت رشته:

در کارشناسی ارشد قارچ شناسی پزشکی، دانشجویان می آموزند که قارچها از نظر پزشکی چه اهمیتی دارند، عفونتهای ناشی از آنها کدامند، تشخیص، درمان و نحوه پیشگیری از آنها چگونه می باشد.
زمینه های فعالیت در بازار کار

در زمینه پژوهشی :

– طراحی و اجرای پروژه های تحقیقاتی برای شناسایی قارچ ها به منظور ارتقاء سلامت جامعه
– مطالعه و بررسی روشهای جدید به منظور کسب آگاهی از شیوه های نوین پژوهشی در رشته قارچ شناسی پزشکی

در زمینه آموزشی :

– طراحی و تدوین برنامه های آموزشی در زمینه های مرتبط با قارچ شناسی پزشکی
– تدریس در زمینه های مرتبط با قارچ شناسی در سطوح دانشگاهی یا دیگر مراکز علمی
– آموزش اصول و استانداردهای ایمنی حفاظت فردی و پیشگیری از ابتلاء به بیماریهای قارچی
– طراحی و تدوین روشهای بهینه جهت آموزش دانشجویان و انجام نوآوری ها و خلاقیت های لازم در این رابطه

در زمینه خدماتی:

– گزارش نتایج حاصله از انجام آزمایشات نمونه ها در ارتباط با بیماریهای قارچی در مراکز بهداشتی درمانی
– راه اندازی روشهای جدید تشخیصی و نظارت بر کیفیت انجام آزمایشات در مراکز بهداشتی درمانی
– همکاری با پزشک معالج بیماران

نقش مشاوره ای:

– ارائه خدمات مشاوره پزشکی در زمینه تشخیصی و کنترل بیماریهای قارچی و تفسیر نتایج حاصله از انجام آزمایشات

معرفی دروس امتحانی:

قارچ شناسی ضریب 4
زیست سلولی مولکولی ضریب 1
ایمنی شناسی ضریب 2
باکتری شناسی ضریب 1
انگل شناسی ضریب 1
زبان ضریب 2

عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:

کارشناسی علوم آزمایشگاهی پزشکی، زیست شناسی (گرایشهای میکروب شناسی، سلولی مولکولی و جانوری)، میکروبیولوژی

آینده تحصیلی:

این رشته در 2 مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در ایران پذیرش دارد.
فارغ التحصیلان این رشته گزینه های انتخابی بسیارمتنوعی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارند،
وزارت علوم: دکترای زیست شناسی (کلیه گرایش ها)
وزارت بهداشت: دکترای رشته های ایمنی شناسی پزشکی، باکتری شناسی پزشکی، پزشکی مولکولی، نانو فناوری پزشکی، علوم سلولی کاربردی، ویروس شناسی پزشکی، زیست فناوری پزشکی، زیست پزشکی سامانه ای، انفورماتیک پزشکی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت در بلایا و فوریتها (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت و رفاه اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، اپیدمیولوژی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، مددکاری اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی به شرط داشتن کارشناسی مددکاری)، گفتار درمانی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد به شرط داشتن کارشناسی گفتار درمانی)

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.