IQB ده سالانه پرستاری «کارشناسی ارشد» (همراه با پاسخنامه کاملاً تشریحی و تحلیلی)

شابک :
978-600-422-087-3
سال انتشار :
1395
نوبت چاپ :
اول
تعداد صفحه :
501
قیمت :
105,000تومان
گردآوردگان:
مرتضی نصیری
با همکاری: مصعب قادری- مسعود رضایی- آرزو شیخ میلانی- نرگس طیاری- سحر کیوانلو شهرستانکی- محمد خواصی- رضا مومنآشنایی با گردآورندگان:

مرتضی نصیری

کارشناسی اتاق عمل دانشگاه علوم پزشکی بوشهر (1391-1387)

کارشناسی ارشد پرستاری داخلی جراحی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز (1393-1391)

دانشجوی دکتری تخصصی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز

مصعب قادری

کارشناسی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی جیرفت (1392-1388)

کارشناسی ارشد پرستاری داخلی جراحی دانشگاه علوم پزشکی تبریز (1398-1394)

دانشجوی نمونه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت (1391، 1390)

مسعود رضایی

کارشناسی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی اراک (1391-1387)

کارشناسی ارشد پرستاری داخلی جراحی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان (1393-1391)

دانشجوی دکتری تخصصی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی ایران

آرزو شیخ میلانی

کارشناسی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1396-1392)
دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری سلامت جامعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

نرگس طیاری
کارشناسی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران (1380-1376)
کارشناسی ارشد پرستاری بهداشت جامعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز (1385-1382)
دانشجوی دکتری تخصصی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی ایران

سحر کیوانلو شهرستانکی
کارشناسی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران (1392-1388)
کارشناسی ارشد پرستاری سالمندی دانشگاه علوم پزشکی تهران (1396-1393)
دانشجوی دکتری تخصصی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی ایران

محمد خواصی

کارشناسی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی اراک (1390-1386)

کارشناسی ارشد پرستاری داخلی جراحی دانشگاه علوم پزشکی تهران (1393-1390)

رضا مومن

کارشناسی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی ارتش (139۰-138۶)
کارشناسی ارشد پرستار یو مراقبتهای ویژه دانشگاه علوم زشکی ارتش (1396-1393)

مقدمه‌ای که حتماً خوانده شود

کتاب حاضر چاپ دوم مجموعه آزمون‌های کارشناسی ارشد پرستاری وزارت بهداشت می‌باشد که برای آمادگی جهت آزمون کارشناسی ارشد مجموعه پرستاری گردآوری و تألیف شده است. با توجه به استقبال چشمگیر همکاران، اساتید و دانشجویان محترم در چاپ اول این مجموعه، تصمیم گرفته شد که با افزودن سوالات 3 سال اخیر آزمون کارشناسی ارشد مجموعه پرستاری وزارت بهداشت (از سال 1396 تا 1398) این مجموعه را تجدید چاپ نماییم. کتاب حاضر حاصل تلاش شبانه‌روزی فرهیختگانی است که در عرضه علم پرستاری جزء برترین‌ها و از برگزیدگان کشوری این حرفه می‌باشند. ویژگی‌های بارز و منحصر به فرد این کتاب که آن را از سایر کتاب‌های موجود مجزا می‌کند، به شرح زیر می‌باشد:
1- پاسخ کاملاً تشریحی و تحلیلی به سوالات: پاسخ‌های ارائه شده در این کتاب نه تنها به تشریح گزینه صحیح می‌پردازد، بلکه به تحلیل گزینه‌های دیگر نیز پرداخته و دلیل صحیح نبودن سایر گزینه‌هارا نیز شرح می‌دهد. حتی در بعضی از موارد که سوال از سوی وزارت بهداشت حذف شده است، پاسخ صحیح به طور جامع بیان شده است. همچنین در پاسخ تمامی سوالات (به ویژه پرستاری داخلی و جراحی)، سایر نکات مربوطه که از اهمیت بالایی برخوردار بوده و احتمال آوردن سوالات از آن قسمت‌هاوجود دارد، به طور کامل و جامع با توجه به منابع اعلام شده از سوی وزارت بهداشت آورده شده است تا فراگیر بتواند با خواندن این کتاب به بیش از 50% سوالات آزمون ارشد پرستاری پاسخ دهد و نیاز کم‌تری به خواندن کتاب‌های اصلی داشته باشد. به منظور یادگیری بهتر، اکثر مطالب تحلیلی و مهم در قالب جدول و شکل نشان داده شده است.
2- نگارش تمامی اختصارات پزشکی در قالب جدول و نگارش معادل انگلیسی تمامی اصلاحات پزشکی: از آن‌جا که در برخی از سوالات از اختصارهای پزشکی استفاده می‌شود، در این مجموعه معادل تمامی اختصارات پزشکی برای اولین بار به‌طور کامل و در صورت تکرار به صورت اختصار آورده شده است تا به درک بیش‌تر فراگیر کمک نماید. در انتهای کتاب در قالب یک جدول، معادل فارسی و انگلیسی تمامی اختصارات به‌کار رفته در متن آورده شده تا در صورتی که فراگیر با یک اختصار مواجه شد و معنی آن را ندانست، به جدول مراجعه کند. همچنین در این کتاب سعی شده معادل انگلیسی تمامی اصلاحات پزشکی در متن آورده شود تا در صورتی که در سوال از معادل انگلیسی اصطلاح استفاده شد، فراگیر سریع‌تر بتواند آن اصطلاح را متوجه شود.
3- ارجاع پاسخ به سوالات سنوات قبل به منظور شناسایی سوالات پرتکرار:گاهی اوقات سوالات هر آزمون به دلیل اهمیت بالا در آزمون‌های قبلی، حول و حوش سوالات آزمون‌های گذشته مطرح می‌شوند. با توجه به پاسخ‌های تشریحی ذکر شده در این کتاب متوجه می‌شوید که در هر دوره حدود 40-30% سوالات تکراری و از آزمون سال‌های گذشته آورده شده اند.لذا، در این مجموعه پاسخ سوالات تکراری به پاسخ سنوات قبل ارجاع داده شده است تا فراگیر قادر به شناسایی موضوعات مهم باشد و در صورت کمبود وقت بتواند سوالات پرتکرار را در کم‌ترین زمان مرور کند.
4- نوشتن بعضی از مطالب هر پاسخ در قالب نکته به منظور توجه بیش‌تر به مطالب بسیار مهم: در این مجموعه نکات مهم مربوط به موضوع اصلی هر سوال ذکر شده تا خواننده بر تمامی مطالب و مباحث مورد نظر تسلط کافی پیدا کند. همچنین به منظور شناسایی مطالب اساسی و نکات طلایی، در زیر برخی از جملات خط کشیده شده است تا فراگیر بتواند با یک نگاه اجمالی به نکات مهم دست یابد.
اگر چه در این کتاب حداکثر تلاش بر این بوده تا معایب و اشکالات آن در مقایسه با سایر کتاب‌های موجود در بازار حداقل باشد، با این وجود این کتاب نیز مسلماً بدون ایراد نخواده بود. لذا در اینجا از تمام همکاران، اساتید و دانشجویان تقاضا دارم که راهنمایی‌ها و انتقادات ارزشمند خود را به پست الکترونیکی (mortezanasiri.or87@yahoo.com) ارسال نمایند تا در آینده به منظور ارتقای کیفیت علمی و محتوایی کتاب نواقص مرتفع گردد.

با تشکر
گردآورندگان
بهمن ‌ماه 1398


نحوه پاسخ دادن به سوالات آزمون کارشناسی ارشد پرستاری وزارت بهداشت
به دنبال برگزاری آزمون‌های جامع، در صورتی داوطلب می‌تواند موفق باشد که زمان و نحوه تست زدن را تمرین کرده باشد. رتبه‌های برتر و کسانی که در آزمون‌ها پذیرفته می‌شوند، نسبت به کسانی که قبول نمی‌شوند ممکن است هوش و استعداد بالاتری نداشته باشند و تنها معیار تعیین کننده موفقیت مدیریت و دقت در حین آزمون است. جهت تنظیم زمان و نحوه صحیح تست زدن در آزمون کارشناسی ارشد پرستاری وزارت بهداشت مراحل زیر پیشنهاد می‌شود:
1- در هنگام آغاز آزمون، ابتدا تعداد سوالات و مدت زمان آزمون را مشاهده کنید و زمان را تقسیم بر 2 نمایید. با توجه به اهمیت بالای درس زبان، نصف زمان محاسبه شده را برای پاسخ‌گویی به سوالات زبان و نصف دیگر را برای پاسخ‌گویی به سوالات سایر دروس به غیر از زبان (پرستاری داخلی و جراحی، پرستاری کودکان، روان پرستاری، پرستاری بهداشت مادران و نوزادان و پرستاری بهداشت جامعه) در نظر بگیرید. زمان مناسب پاسخ‌گویی به هر سوال برای تمام دروس غیر از زبان، 15 ثانیه (بهترین)، 30 ثانیه (خوب) و 60 ثانیه (متوسط) می‌باشد و نباید برای یک سوال بیش از 60 ثانیه زمان صرف شود زیرا منجر به اتلاف وقت می‌گردد. به عنوان مثال اگر مدت آزمون 150 دقیقه است، باید 75 دقیقه برای زبان و 75 دقیقه دیگر برای پاسخ‌دهی به دروس تخصصی در نظر گرفته شود. از آن جا که تعداد سوالات زبان معمولاً 50-40 سوال و سوالات سایر دروس 120-110 سوال است، نباید برای پاسخ‌دهی به هر سوال دروس تخصصی بیش از 30 ثانیه زمان صرف کرد.
2- بعد از تنظیم زمان، سعی کنید به دروس براساس اهمیت آن‌ها پاسخ‌دهید. دروس آزمون کارشناسی ارشد پرستاری به ترتیب اهمیت عبارتند از پرستاری داخلی و جراحی، زبان، پرستاری کودکان، روان‌پرستاری و
پرستاری بهداشت مادران و نوزادن (به یک اندازه) و در نهایت پرستاری بهداشت جامعه. البته باید خاطر نشان کرد که این کار نیازمند به تمرین و مدیریت دارد زیرا ممکن است که گزینه‌ها جابه جا وارد شوند. جهت رفع این مشکل پیشنهاد می‌شود که بعد از پاسخ‌گویی به هر 10 سوال، شماره سوالات پاسخ نامه با شماره سوالات دفترچه از نظر تطابق بررسی شوند.
3- در پاسخ به سوالات باید سوالات را از نظر دشواری و نحوه پاسخ‌گویی به آن‌ها به شرح زیر تقسیم‌بندی نمود.
الف) سوالاتی که پاسخ آن‌ها را می‌دانید و در صحیح بودن پاسخ آن‌ها شک و تردیدی ندارید: این سوالات را باید جهت پاسخ‌دهی در اولویت قرار داد و در اولین بررسی به آن‌ها پاسخ داد.
ب) سوالاتی که در پاسخ‌دهی به آن‌ها شک و تردید دارید و ممکن است دو گزینه بسیار شبیه به هم باشند: این سوالات را نباید در وهله اول پاسخ داد، بلکه باید از این سوالات رد شد و دور شماره سوال با یک علامت مانند دایره (O) مشخص شود و بعد از اینکه به تمامی سوالات نوع (الف) پاسخ داده شد، برای پاسخ‌دهی به این سوالات اقدام نمود. از آن جا که در ابتدای آزمون داوطلب استرس دارد، ممکن است نتواند به همه سوالات پاسخ دهد. لذا باید به ذهن فرصت داد تا بعضی از مطالب را به یاد آورد. استفاده از این روش باعث می‌شود که پس از این‌که به تمام سوالات نوع (الف) پاسخ دادید با خیال راحت به پاسخ‌گویی سوالات نوع (ب) بپردازید و به این طریق شانس موفقیت شما افزایش می‌یابد.
ج) سوالاتی که تا به حال اصلاً نشنیده‌اید، بین سه تا چهار گزینه سرگردانید؛ پاسخ آن‌ها را به هیچ وجه نمی‌دانید یا به یاد نمی‌آورید: چون این سوالات نیازمند زمان زیادی هستند، باید در کنار شماره سوال یک علامت مخصوص مانند خط تیره
(-) بگذارید تا در صورتی که بعد از پاسخ‌دهی به سوالات نوع (الف) و (ب) وقت اضافی آوردید به آن‌ها پاسخ‌دهید. مزیت این کار این است که حتی در صورتی که زمان اضافه نیاورید، چیزی را از دست نداده‌اید زیرا جواب سوال را نمی‌دانستید و زمان را صرف سوالات دیگر نموده‌اید.

4- بعد از این‌که به تمام سوالات نوع (الف) پاسخ دادید، باید به سوالات نوع (ب) پاسخ‌دهید. در هنگام پاسخ دادن به این سوالات ممکن است دو وضعیت زیر پیش‌آید:
الف) هر سوالی را که به نتیجه قانع‌کننده رسیدید، پاسخ ‌دهید و علامت دایره کنار آن را پاک کنید.
ب) هر سوالی را که به نتیجه نرسیدید باید جز سوالات نوع (ج) به حساب آورد و از آن‌ها به سرعت رد شوید. در این شرایط باید علامت دایره کنار سوال پاک شود و علامت خط تیره به جای آن کشیده شود تا جز سوالات نوع (ج) قلمداد شود.
5- پس از اینکه به تمام سوالات نوع (ب) که با دایره مشخص کرده‌اید پاسخ دادید، به سراغ سوالات نوع (ج) بروید که با علامت خط تیره مشخص کرده بودید. باید زمانی اقدام به پاسخ گویی سوالات نوع (ج) نمود که وقت اضافه آورده باشید. هنگام پاسخ‌دهی به این سوالات باید روی سوالات به خوبی فکر کرد زیرا دیگر نگران زمان نیستید. ابتدا باید دو گزینه غلط را حذف کرد و سپس روی دو گزینه مشکوک تأمل نمود. در هنگام پاسخ‌دهی به این سوالات ممکن است سه وضعیت زیر پیش‌آید:
الف) پاسخ سوال را از بین دو گزینه مشکوک انتخاب کرده و به نتیجه قانع کننده می‌رسید. باید بعد از پاسخ‌دهی به این سوالات علامت دایره کنار آن را پاک نمود.
ب) پاسخ سوال را نمی‌دانید و برای پاسخ‌دهی به نتیجه نمی‌رسید اما فکر می‌کنید که ممکن است بتوانید چند دقیقه دیگر به آن‌ها پاسخ‌دهید. در این شرایط باید علامت خط تیره کنار سوال را پاک کرده و علامت دایره به جای آن بگذارید تا جز سوالات نوع (ب) قلمداد شوند.
ج) پاسخ سوال را نمی‌دانید و برای پاسخ‌دهی به هیچ نتیجه نمی‌رسید و فکر می‌کنید که نمی‌توانید به سوال پاسخ‌دهید. در این شرایط باید علامت خط تیره کنار سوال را پاک نکرده تا این سوالات در دسته نوع (ج) باقی بمانند.
6- پس از اتمام بررسی سوالاتی که با علامت خط تیره مشخص کرده بودید، باید به سراغ سوالاتی بروید که با علامت دایره تغییر یافته اند تا به نتیجه دلخواه برسید. باید دقت کرد که به سوالاتی که بعد از دو بار مرور از ابتدای آزمون نتوانستید پاسخ‌دهید (سوالاتی که هنوز با علامت خط تیره باقی مانده‌اند)، دست نزنید و دیگر پاسخ ندهید زیرا احتمال اینکه پاسخ غلط به آن‌ها بدهید بالا می‌باشد. دواطلب باید این موضوع را در نظر بگیرد که عدم پاسخ‌دهی به سوالات عیب نیست زیرا سوالاتی که شما قادر به پاسخ‌گویی نیستید و آن‌ها را با علامت خط تیره مشخص کرده‌اید و تا زمانی که آزمون دایر است قادر به پاسخ‌گویی آن‌ها نیستید، سوالاتی هستند که در دستیابی شما به رتبه‌های برتر آزمون بسیار موثر هستند و ممکن است هیچ کس قادر به پاسخ‌گویی صحیح این سوالات نباشد. افرادی که به این سوالات پاسخ می‌دهند ممکن است با پاسخ‌دهی غلط شانس قبولی خود را کاهش دهند.
روش ذکر شده حاصل تجربه مولف در آزمون‌های مختلف است که مستلزم دقت و تمرین زیاد و مدیریت زمان است. در صورتی که به درستی از این روش استفاده شود به نتایج چشمگیری دست خواهید یافت و حتی ممکن است در زمان آزمون وقت نیز اضافه بیاورید. معمولاً کسانی که خوب مطالعه کرده اند و قبل از حضور در جلسه آزمون این روش را در خودآزمایی‌ها انجام داده‌اند، می‌توانند از این روش نهایت بهره را ببرند و موفق شوند.

به امید موفقیت شما در آزمون
مرتضی نصیری
mortezanasiri.or87@yahoo.com
(رتبه 3 آزمون دکتری تخصصی پرستاری سال 1397)
(برگزیده بنیاد ملی نخبگان و دانشجوی نمونه کشوری سال 1393)

درباره نویسنده

دورود

دکتر احمد خلیلی در سال 1373 در دانشگاه آزاد بروجرد در رشته کاردانی علوم آزمایشگاهی تحصیلات دانشگاهی خود را شروع کرد و در سال 1377 با کسب رتبه اول در آزمون ورودی دوره کارشناسی به دانشگاه علوم پزشکی ایران راه یافت و تحصیل دوره کارشناسی خود را در رشته علوم آزمایشگاهی به پایان رساند و اگرچه در سال 79 در هر دو آزمون وزارت بهداشت و دانشگاه تربیت مدرس موفق به کسب رتبه نخست شد، اما مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تربیت مدرس به پایان رساند. وی همچنین با کسب رتبه نخست در آزمون دکتری سال 1385، در رشته "دکتری ایمنی شناسی" پذیرفته و در دانشگاه تربیت مدرس مشغول به تحصیل شد.
تاکنون از دکتر احمد خلیلی بیش از 20 عنوان کتاب پزشکی به صورت تالیف و ترجمه منتشر شده است.
ایشان در سال 1385 اقدام به تاسیس این گروه آموزشی کرده اند. از افتخارات این گروه ارائه بانک سوالات دروس مختلف گرایشهای پزشکی تحت عنوان کتاب IQB است که برای اولین بار در ایران میباشد. این گروه آموزشی به برگزاری کلاسهای حضوری آمادگی کنکور ارشد و دکتری در رشته های مجموعه علوم پایه پزشکی و مجموعه زیست شناسی میپردازد و امکاناتی همچون کتاب، بسته های آموزشی، آزمون های طبقه بندی شده، مشاوره تخصصی و امکانات آموزش از راه دور را برای داوطلبان کنکور سراسر ایران فراهم کرده است.
تنها خدماتی که از طریق این سایت برای داوطلبان در دسترس و قابل تهیه است، کتابهای انتشارات این گروه است.
از دیگر افتخارات این گروه آموزشی کسب رتبه های تک رقمی دانشجویانش در کنکورهای سالهای متمادی میباشد و لازم به ذکر است که گروه تالیفی و آموزشی دکتر خلیلی با استفاده از بیش از 50 شعبه خود در سراسر کشور به ارائه خدمات به دوست داران علم و دانش مشغول میباشد.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.